۱۳۹۲ شهریور ۲۲, جمعه

شوخی زشت علمی اساتید جوان ایرانیمدرک گرایی در ایران و افتضاح های علمی پی در پی سیاست مداران ایرانی از یک طرف و بی تفاوتی مراجع قضایی نسبت به پیگیری این مسایل باعث شده که علاقه محققین ایران نسبت به نشر مقالات ارزشمند کمتر شود. از طرفی مشاهده می شود که مسئولان آموزش عالی کشور، تعداد مقالات چاپ شده در نشریات علمی را همچون مدالی بر سینه خود می کوبند. چاپ تعداد زیاد مقاله کپی برداری شده ودزدی از طرف ایرانیان ضرر سنگینی به دانشمندان کشورمان می زند و راه همکاری و تبادل نظر دانشمندان و اساتید ایرانی با همکاران خارجی شان را دشوارتر می کند. 

یکی از اساتید جوان دانشگاه شهرکرد در سال 2011 مقاله ای را به کمک دو نفر از دانشگاه آزاد به چاپ رسانده است. در قسمت تقدیر و تشکر مقاله نوشته شده است:
"نویسندگان از مجید کچل سیگاری قبلا، مجید کچل بی سیگار فعلا، سعید صابونات آب و حموم بر و بچ و محسن مارانگونی  برای حمایت از این تحقیق تشکر می کنند."
در نگاه اول شاید این نوشته تنها یک شوخی به نظر برسد ولی تاثیر منفی اینگونه شوخی ها بر بدنه علمی کشور چنان سنگین است که تا مدت ها نمی توان اعتماد جامعه جهانی را دوباره جلب نمود. عکس این مقاله را می توانید در زیر ببینید. 


لینک این مقاله در سایت معتبر علمی ساینس دایرکت.

امیدوارم آگاهی از نتیجه سنگین چنین رفتارهای زشتی و برخورد مناسب با نویسندگان این مقاله جلوی تکرار اینگونه تخلفات را بگیرد. 

و این داستان ادامه دارد :

ماجراهای مجید کچل سیگاری