۱۳۹۲ اسفند ۱۸, یکشنبه

خزینه، دوش، مدرسه، دانشگاه، شطرنج، تنیس، شمشیربازی و ....اوایل انقلاب یه ارمنی میفته زندان، ازش می پرسند چرا آوردنت اینجا؟ میگه خودمم نمیدونم! من یه ساندویچ فروشی دارم، بعد از انقلاب چند نفر یک عکس آوردند تو مغازه گفتند: این عکس رو بزن روی دیوار/ عکس امام بود، ماهم عکس رو چسبوندیم/ یه مدت بعد همونا یک عکس دیگه آوردند گفتند: این رو هم بچسبون! عکس بنی صدر بود؛/ بعد از یه مدت چندنفر اومدند گفتند: عکس اون جاکش رو بیار پایین/ من پرسیدم کدومشون رو؟ که دیدم منو گرفتند آوردند اینجا (منبع)
 
این داستان برای خیلی از قوانین اسلامی اتفاق افتاده، نه فقط در دوره جمهوری اسلامی که در کل دوران اسلام. و چه بسیار مجتهدینی که در ازای دریافت کمی پول فتوا صادر می کردند. اصولا ذات اسلام (و کلا همه دینها) طوریه که قوانینش را با توجه به جامعه به روز می کنه. اگه قوانین شان را به روز نکنند، به تدریج حذف می شوند. وقتی به گذشته نگاه کنیم می بینیم که بعضی از این ممنوعیت های دینی چقدر مسخره و بی اساس یوده اند و صد البته بعضی از آزادیهای دینی. برای نمونه لیستی از این ممنوعیت ها در زیر آمده است. 

دوش آب
اصل جرقه نوشت این موضوع از اینجا شروع شد که من متن جنبش خزینه را خواندم. حتما بخوانیدش. 


مدارس جدید دخترانه
یکی از موارد مخالفت روحانیون با رضا شاه گسترش مدارس دخترانه بوده است. در کمال تعجب هنوز هستند کسانی که فکر می کنند مکتب خانه برای دختران بهتر از مدرسه است(اینجا). اصلا چه دلیلی دارد دختر درس بخواند. موارد درسی دختران در مکتب خانه ها عبارتند از: قرآن، احکام اسلام، صرف و نحو عربی، گلستان و بوستان و روضه. و عملا راهیابی دختران به مرحله بعدی که همان حوزه باشد غیر ممکن بوده. دانشگاه
دانشگاه های ایران به عنوان مهمترین سنگر مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی به مدت دو سال در اوایل انقلاب تعطیل شدند و پس از تصفیه کامل اساتید و دانشجویان منتقد حکومت دوباره بازگشایی شدند. در این تصفیه خیلی از اساتید با تجربه و سرشناس از دانشگاه اخراج شدند. انقلاب فرهنگی چنان ضربه ای به بدنه علمی دانشگاه زد که هنوز می توان به راحتی آثار آن را در دانشگاه های کشور مشاهده کرد. و ناگفته پیداست که همه این حذف های سیاسی به بهانه دین انجام شد.(منبع)


شطرنج
شطرنج بدون شک یکی از مفیدترین و سالم ترین ورزش هاست. این ورزش پس از انتقادات تند آيت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه ممنوع شد و این ممنوعیت تا سال 1369 ادامه داشت. (منبع و منبع)


تنیس
اعضای کمیته انقلاب ورزش تنیس را به خاطر قرمز بودن زمین آن و طاغوتی بودنش ممنوع اعلام کردند. 


بوکس
ورزش بوکس تا سال 1368 ممنوع بود و نمایش آن در تلویزیون همچنان ممنوع است و بوکس زنان نیز باید فعلا منتظر بحث های شرعی باشد. 


شمشیر بازی
این ورزش هم از سال 1359 تا 1369 تعطیل بوده است. البته تعطیلی شمشیربازی کمی عجیب به نظر می رسد با توجه به اینکه شمشیر جایگاه ویژه ای در گسترش دین اسلام داشته و دارد. البته شاید چون در ورزش شمشیر بازی خونی ریخته نمی شود، توهین به شمشیر به حساب بیاید. 


المپیک
جمهوری اسلامی از فرستادن ورزشکاران به المپیک مسکو 1980 و لس آنجلس 1984 خودداری کرد. 


ویدیو خانگی
ویدئو خانگی تا سال 1372 در ایران ممنوع بود و در سال 1372 وزیر ارشاد وقت، قانون آزادی ویدئو را ابلاغ کرد.(منبع)


موسیقی
هنرمندان و خوانندگان زیادی در سالهای پس از انقلاب برای مدتی ممنوع الکار بوده اند برای نمونه اکبر گلپایگانی و فرهاد مهرداد  تنها دو نمونه ازخوانندگان محبوب پیش از انقلاب که در فاصله سالهای 58 تا 1372 در ایران فعالیتی نداشتند یا بسیاری از خوانندگان که مجبور به ترک وطن شدند. البته مواردی هم بودند مثل گوگوش یا پرویز یاحقی که سکوت در ایران را به غربت ترجیح دادند. التبه جمهوری اسلامی همچنان با موسیقی سر کج دارد. سازها را در صدا و سیما نشان نمی دهند و هنوز هم هنرمندان برای برگزاری کنسرت با مشکل مواجه می شوند.در ادامه مواردی ذکر شده اند که همچنان ممنوع هستند.

آب پاشی
اصولا آبپاشی آزاد است ولی چون ممکن است ابزار دست ضد انقلاب شود پس مستحب مکروه است که حرام باشد.  


صدای زن (هایده، زندگی)
دوچرخه سواری زنان
شنا در ماه رمضان (در طول روز) 
شادی در ماه محرم، دهه (سه تا دهه) فاطمیه و بقیه روزهای شهادت و وفات(برای نمونه ممنوعیت جشن های عید در یزد)
رقص (البته رقص های محلی شامل این قانون نمی شوند.) (این رقص زیبا را از دست ندهید)
مشروبات الکلی
همجنس گرایی

دوستی با جنس مخالف
ماهواره
اینترنت و شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و توئیتر و سایت های خبری لهستان(!!!!)

 

آزادیهای مشروع
البته جمهوری اسلامی در زمینه آزادی های غیر معقول هم پیشرو است و در ادامه می توانید تنها مشتی از این آزادی ها را ببینید.
اعدام در ملا عام
تعدد زوجین
زنا (صیغه ساعتی)
حمل اسلحه برای مداحان
قمه
رشوه
پول زیر میزی برای دکترها