۱۳۹۲ مرداد ۶, یکشنبه

شایعه جوشن کبیر با صدای هایدهاولین مرجع شناخته شده ای که این شایعه را منشر کرد سایت آقای چشم پزشک خزعلی بود. دردناک ترین بخش نوشته هم آنجا بود که برای هایده طلب مغفرت کرده بود. یکی نیست به ایشان بگوید، آقای خزعلی شما که تازه دارید متوجه می شوید رزمنده نماهایی مثل خود شما چه گندی به مملکت زده اند. شما بهتر است برای خودت طلب مغفرت کنی. توی ایران انگار هر کی دکتر بشه، دیگه می تونه در مورد همه چیز و همه کس نظر بدهد.
هایده بدون شک یکی از بهترین خواننده های و بی نظیر ترین صداهای معاصر ایران است. اصلا هدف این نوشته بررسی شخصیت هایده نیست. ولی این شایعه  منتشر شده سعی دارد نشان دهد که هایده آدم خوبی بود چون دعای جوشن کبیر می خواند. پس شما هم اگر دعای جوشن کبیر بخوانید آدم خوبی هستید. یا بگونه ای متفاوت می خواهد بگوید اصل اسلام خیلی چیز خوبی است و مشکل از نحوه پیاده سازی جمهوری اسلامی است. اگر یک حکومتی مد نظر آقای دکتر خزعلی بر روی کار بیاید می تواند خیلی خوب اسلام را بر مردم فرو بنشاند.  
در زندگی نامه های هایده چیزی به عنوان روضه خوان بودن او ذکر نشده است. من خیلی جستجو کردم که خواننده اصلی دعای جوشن کبیر را پیدا کنم ولی به سه دلیل پیدا کردن این شخص بسیار مشکل و نا ممکن به نظر می رسد.
1-    پخش کردن صدای زن در ایران حرام است و سایت های رسمی ایران نمی توانند خواننده اصلی این دعا را اعلام کنند.
2-    نتیجه جستجو در مورد جوشن کبیر و هایده به سایت های و وبلاگ هایی رنگارنگی منتهی می شود که در واقع شایعه را منتشر کرده اند.
3-    ظاهرا حکومت از این شایعه ناراضی نیست و بدش نمی آید که به این شایعه دامن بزند.
البته در چند جا نام هایی برای خواننده روضه پیدا کردم. ولی آنها هم بدون مدرک بودند و قابلیت استناد ندارند. به هر حال جامعه ما علاقه خاصی به این شایعه نشان داده است و چه خوب است کسی پیدا شود که با نزدیکان یا بازماندگان هایده مصاحبه ای بکند و چند و چون این شایعه را دربیاورد. یا از راه دیگری اثبات کند که این حرف شایعه ای بیش نیست. در ادامه توانید صدای هایده در یک مصاحبه را با صدای خواننده دعای جوشن کبیر مورد ادعا مقایسه کنید.

 مصاحبه هایده با تلویزیون جام جم
 دعای جوشن کبیر منتسب به هایده