۱۳۹۲ شهریور ۲۲, جمعه

شوخی زشت علمی اساتید جوان ایرانیمدرک گرایی در ایران و افتضاح های علمی پی در پی سیاست مداران ایرانی از یک طرف و بی تفاوتی مراجع قضایی نسبت به پیگیری این مسایل باعث شده که علاقه محققین ایران نسبت به نشر مقالات ارزشمند کمتر شود. از طرفی مشاهده می شود که مسئولان آموزش عالی کشور، تعداد مقالات چاپ شده در نشریات علمی را همچون مدالی بر سینه خود می کوبند. چاپ تعداد زیاد مقاله کپی برداری شده ودزدی از طرف ایرانیان ضرر سنگینی به دانشمندان کشورمان می زند و راه همکاری و تبادل نظر دانشمندان و اساتید ایرانی با همکاران خارجی شان را دشوارتر می کند. 

یکی از اساتید جوان دانشگاه شهرکرد در سال 2011 مقاله ای را به کمک دو نفر از دانشگاه آزاد به چاپ رسانده است. در قسمت تقدیر و تشکر مقاله نوشته شده است:
"نویسندگان از مجید کچل سیگاری قبلا، مجید کچل بی سیگار فعلا، سعید صابونات آب و حموم بر و بچ و محسن مارانگونی  برای حمایت از این تحقیق تشکر می کنند."
در نگاه اول شاید این نوشته تنها یک شوخی به نظر برسد ولی تاثیر منفی اینگونه شوخی ها بر بدنه علمی کشور چنان سنگین است که تا مدت ها نمی توان اعتماد جامعه جهانی را دوباره جلب نمود. عکس این مقاله را می توانید در زیر ببینید. 


لینک این مقاله در سایت معتبر علمی ساینس دایرکت.

امیدوارم آگاهی از نتیجه سنگین چنین رفتارهای زشتی و برخورد مناسب با نویسندگان این مقاله جلوی تکرار اینگونه تخلفات را بگیرد. 

و این داستان ادامه دارد :

ماجراهای مجید کچل سیگاری۱ نظر:

 1. موضوع : مقاله چاپ شده در مجله Physica E (2011) 979-988
  پس از گذشت بیش از دو سال از انتشار مقاله، مدتی است دوستانی با دستمایه قراردادن قسمت "تشکر" (Acknowledgement) مقاله، ابهاماتی را در مورد درستی این مقاله ارائه کرده اند. قبل از توضیح در مورد قسمت "تشکر" مقاله به اطلاع میرساند که این مقاله جزء 25 Hot paper مجله است و تا کنون بارها توسط سایر محققین آدرس¬دهی شده است.

  و اما داستان کلمات مورد اشاره در قسمت "تشکر" (acknowledgement):
  در حدود سه سال پیش در دوره آموزشی "آموزش مقاله نویسی" برای گروهی از دوستان و همکاران جوان دانشگاهی، پیشنویس متن این مقاله و یک مقاله دیگر به عنوان متن نمونه در اختیار شرکتکنندگان کلاس قرار داده شد تا دو هدف برآورده شود:
  نخست آنکه آموزش مقاله نویسی روی مقالات کاملا واقعی و آماده ارسال صورت گیرد.
  دوم آنکه اشتباهات احتمالی که از چشم نویسندگان دورمانده بود نیز در حین بحث گروهی کشف شود.
  شیوه کار کلاس به نحوی بود که شرکت کنندگان در قالب گروههای 3 نفره گروهبندی شدند. به شرکتکنندگان گفته شد تا برای گروه خود اسم (حتی طنز) انتخاب کنند و در مدت 3 ساعت کار کلاسی، به تحلیل و بررسی قسمتهای مختلف مقاله پرداختند. به گروههایی که بتوانند حداقل یک غلط از بخشهای مقاله کشف کنند، وعده قدردانی در بخش "تشکر" مقاله داده شد. بعضی ازگروههای کلاس برخی نکاتی را که از چشم این جانب دور مانده بود را گوشزد کردند: مانند تجاوز تعداد لغات چکیده (abstract) از حد متعارف، غلطهای گرامری، اشتباه در فرمت رفرنسها، اشکال در شکلها.... در نهایت نیز از گروههایی که توانسته بودند حداقل یک اشکال در مقاله کشف کنند، در قسمت "تشکر" مقاله با همان اسامی طنز که خود انتخاب کرده بودند، تشکر شد. انتخاب اسامی طنز توسط گروههای دانشجویی مسئله متداولی است که به هیچ وجه غیرقانونی نبوده و بیشتر جنبه شیطنت دانشجویی دارد. به طور مثال در سالهای گذشته در مسابقات جهانی ACM تیمهای دانشجویی ایران و حتی برخی کشورهای خارجی با اسامی طنز مانند "برادران دالتون"، "میگ میگ"، "لافکادیو"، "Don’t punish me!"، "just4fun" ظاهر شده اند (رجوع کنید به پیوست الف که اسامی تیم های مسابقات در سالهای گذشته آورده شده است). با این حال از آنجا که اسامی طنز هیچ منافاتی با قوانین ندارند، خطا شمرده نمیشوند و به هیچ وجه اسم طنز یک گروه تردیدی در رسمیت یا درستی مسابقه وارد نمیکند. نویسنده قبل از نوشتن اسامی گروهها، کلیه قوانین مربوط به تشکر را مطالعه کردم و از آنجا که طنز بودن اسم گروه با هیچ قانونی در تضاد نبود این گروهها دقیقا با اسامی بیان شده توسط خود آنها قدردانی شدند (تنها محدودیتی که اینجانب برای آنها قائل شدم، توهین آمیز نبودن اسامی بود).
  یک بار در سال گذشته، پیرو نامه نگاری فردی به اسم آقای حسن زاده با مجله Physica E، به سردبیر مجله (Dr Chakraborti) توضیحات زیر ارسال شد و مسولین مجله از توضیحات نویسندگان کاملا قانع شدند. برای اطلاع و روشنتر شدن موضوع این جوابیه مجددا به پیوست (ب) آورده میشود.
  در پایان از فردی با اخلاق آکادمیک مانند شما خواهشمند است این جوابیه را نیز منتشر نمایید تا مشکلی برای نویسندگان مقاله پیش نیاید. ضمنا یاداور میشود مسولیت این مسئله بر عهده اینجانب و نه سایر نویسندگان مقاله است.
  با تشکر
  نویسنده مسول
  abadyan@yahoo.com

  پاسخحذف

نظر بدهید